Hyvät suomen opiskelijat ja kaikki te, jotka harkitsette suomen opiskelun aloittamista! Me, Erika (72) ja Nina (55), suomen oppija ja suomen opettaja, haluamme kertoa suomen tunneistamme. Haluamme näyttää, kuinka dynaamista ja kokonaisvaltaista suomen oppiminen voi olla. Olemme työskennelleet yhdessä noin kolme vuotta. Yksilöopetus tapahtuu pääasiassa verkossa sekä lähiopetuksena. Molempien äidinkieli on saksa, mikä auttaa meitä esimerkiksi tarkastelemaan suomen kielen erityispiirteitä ja vertaamaan niitä saksan kieleen.
Haluamme tällä kirjoituksella rohkaista ihmisiä tarttumaan uusiin asioihin ennakkoluulottomasti sekä korostaa kielten oppimisen elävyyttä. Samalla haluamme tuoda esiin, kuinka monin tavoin kieltä voi käyttää jo aivan alkeistasolta lähtien.

Kuvissa vasemmalla Nina Dannert ja oikealla Erika Rebatschek.
Nina: - Olen saanut seurata ja tukea suomen opiskelusi, ja iloitsen siitä, kuinka paljon olet oppinut lyhyessä ajassa. Muutama viikko sitten pidit 90 minuutin esityksen Tansanian-matkastasi suomeksi. Valmistelimme ja harjoittelimme esitystä yhdessä. Se antaa meille hyvän syyn keskustella suomen oppimisestasi. Muistan, että tuntien sisällöt ja aiheet ovat usein lähteneet liikkeelle hyvin konkreettisista tarpeista. Ne ovat liittyneet tilanteisiin, joissa olet halunnut käyttää suomea tai ymmärtää kirjoitettuja tekstejä.
Erika: - Kyllä. Esimerkiksi ensimmäinen vuosikokoukseni yhdistyksessäni oli tällainen tilanne. Halusin tietää, mistä kokouksessa oli kyse, ja valmistella etukäteen muutamia kysymyksiä suomeksi. Pyysin, että niihin vastattaisiin englanniksi. Se oli hauskaa ja auttoi minua integroitumaan uutena jäsenenä ja ainoana saksalaisena ryhmään. Toinen esimerkki ovat viranomaisten kirjeet. Niitä ei aina ole helppo ymmärtää edes käännösohjelmien avulla, joten olemme käsitelleet niitä oppitunneillamme.
Nina: Käyt myös liikuntaryhmässä, ja lukukauden päätteeksi pidit ohjaajallesi lyhyen kiitospuheen suomeksi. Työstimme tekstiä yhdessä etukäteen ja harjoittelimme myös lauseintonaatiota sekä ääntämistä.
Erika: Minusta on mukavaa kokeilla kieltä turvallisissa ympäristöissä, kuten liikuntaryhmässä tai yhdistystoiminnassa, ja nähdä, ymmärtävätkö muut minua. Suomen kielessä jokaisella kirjaimella on merkitystä. Lisäksi minulle tuottaa vaikeuksia erityisesti kielikärki-r:n ääntäminen.
Nina: Olet joskus sanonut, että kieli täytyy myös "tuntea". Mitä tarkoitit sillä?
Erika: Suomen kieli kuulostaa minusta hyvin erilaiselta kuin germaaniset kielet, joihin olen tottunut. Eroja on lauserakenteissa, lukuisissa sijamuodoissa ja painotuksessa. Pidän suomen kielestä ja haluan tuntea oloni siinä kotoisaksi. Siksi kuuntelen esimerkiksi luentoja ja käyn kesäteatterissa, vaikka en ymmärrä kaikkea. Tutustun yleensä etukäteen esitysten sisältöihin, ja ystäväni auttavat minua tunnistamaan keskeistä sanastoa tai kääntävät minulle tärkeitä kohtia spontaanisti. Se auttaa minua hahmottamaan kokonaisuuksia ja yhteyksiä paremmin.
Nina: Olen huomannut, että oppimisympäristösi on monikielinen ja että toimit useissa eri kielisissä verkostoissa.
Erika: Kyllä, se pitää paikkansa. Lähipiirissäni on paljon ihmisiä, jotka puhuvat myös englantia. Voin siis tarvittaessa ilmaista itseäni englanniksi, mutta samalla voin kokeilla suomeani turvallisesti.
Ja jos kysyisit minulta nyt, mikä motivoi minua jatkamaan suomen opiskelua, vastaisin lyhyesti: elämä itse. Vaikka oppiminen ei enää suju yhtä nopeasti kuin nuorempana, otan haasteen vastaan. Ja iloitsen siitä, että tuet minua jatkossakin energisesti ja hyvällä mielellä.
Nina Dannert ja Erika Rebatschek
Kirjoittajat ovat laatineet tekstin alunperin saksaksi ja kääntäneet sen suomeksi tekoälyä (M365 Copilot) apunaan käyttäen.
Nina Dannert (s. 1970)
Saksalais-suomalainen. Opiskellut saksan ja suomen kieltä. Kieltenopettaja. Asunut Suomessa vuodesta 1996.
Erika Rebatschek (s. 1954)
Saksalainen. Opiskellut kasvatustiedettä ja psykologiaa. Johtamiskouluttaja. Asunut Suomessa vuodesta 2022.
Ninan kielten kurssit Sastamalan Opistossa syksyllä 2026:
Suomi: Suomen kielen alkeet
Saksa: Komm, wir sprechen Deutsch! – B1-tason keskustelukurssi